Sibiul.ro   |  CSU FANS   |  Facebook CSU Fans   |  CHAT   |  CSU Sibiu   |  FRBaschet   |  totalbaschet   |  DAbaschet   |  24 secunde   |  NBA   |  eurobasket

(petitie) amenajarea de terenuri de baschet in Sibiu

PostPosted: 10.03.2007 09:39
www.petitiononline.com/csufans

Sibiul, oras cu 170000 locuitori, duce o lipsa acuta de spatiile amenajate pentru sport necesare cetatenilor de orice varsta. In prezent, in tot orasul, exista doar 2 (doua) terenuri de baschet deschise publicului: unul in Parcul Sub-Arini (plin la orice ora in sezoanele calde) si unul in Parcul Tineretului (teren folosit mai mult pentru fotbal). O alta varianta, terenurile din curtile scolilor, nu mai este nici ea valabila de cand inspectoratul scolar a decis ca inelele panourilor sa fie date jos in timpul vacantelor scolare.

Astfel, Asociatia “Al 6-lea jucator” a decis sa inceapa o campanie de strangere de semnaturi pentru amenajarea de terenuri de baschet in Sibiu. Paralel a fost deschisa si o petitie on-line unde orice iubitor al baschetului se poate semna. Toate semnaturi (inclusiv cele on-line) vor fi inaintate institutiilor competente din municipiul Sibiu pentru a arata dorinta cetatenilor orasului de a fi amenajate cat mai multe terenuri de baschet. Semnatarii sunt rugati sa specifice cartierul de domiciliu pentru a se sti in ce zone ale orasului este mai mare nevoie de aceste terenuri.

Sportul este un factor important in viata oricarui om, de aceea suntem siguri pe reusita campaniei de strangere de semnaturi. Cu cat sunt mai multi semnatari, cu atat mai multe sanse ca institutiile competente sa ia in calcul amenajarea de terenuri de baschet, mai ales pentru ca anul 2007 a fost anuntat ca anul investitiilor in cartierele Sibiului.

ptr. a semna petitioa on-line acceseaza linkul de mai jos:
www.petitiononline.com/csufans

puteti si voi sa strangeti semnaturi de la prieteni, rude, colegi. ptr. asta downloadati lista ce trebuie completata cu semnaturi si, dupa ce strangeti semnaturile, sunati la 0745 332465 sa ne intalnim sa le iau.
http://www.sharebigfile.com/file/106217 ... t-pdf.html
nu am reusit s-o pun pe forum ptr. ca era prea mare (2Mb). daca ma poate ajuta cineva...
mi-am bagat putin nasul (monica) si acum se poate descarca lista si la sfarsitul acestui mesaj.

http://www.csufans.ro/stiri.php?id=137& ... te&lang=ro

tudor_X wrote:Nu am stiut unde sa pun asta, cred ca titlul subiectului mi-a atras atentia asa ca...

http://www.numaibaschet.ro/articole/art ... streetball

Oradea va fi împânzită de terenuri de streetball
Consiliul local a aprobat un proiect care presupune amenajarea a 64 de panouri de baschet şi terenuri de streetball în 46 de locaţii din Oradea.
La baza genezei acestui proiect au stat „solicitările venite din partea tinerilor orădeni, cât şi a celorlalte categorii de cetăţeni ai oraşului nostru, care reclamă inexistenţa unor locuri special amenajate pentru scopuri sportive”, se arată în Proiectul de Hotărâre al Consiliului Local.

ce ziceti sa ne mobilizam si sa depunem si noi solicitari la consilul local din sibiu. daca am depune solicitari ca persoane fizice o sa fie mai multe la "dosar". eventual se poate depune si una in numele asociatiei... ce ziceti? chiar daca multi dintre noi nu joaca baschet regulat, poate asa vom face tinerii sa-si petreaca mai mult timp pe teren si (mai sti) poate si iese ceva din ei in cativa ani...

cred ca acum ar fi un moment f potrivit ptr. ca dragul nostru primar si-a dat seama ca locuitorii din cartiere sunt nemultumiti ca se baga bani numai in centru asa ca de anul asta o se se investeasca mult in cartierele sibiului, inclusiv ptr. spatii de joaca. un moment mai bun nici nu se gasea asa ca... hai sa facem ceva. daca stie cineva exact unde sa se depuna aceste sesizari sa zica... daca nu, o sa revin eu cu un mesaj

calin wrote:buna ideea. si vine la fix, pentru ca anul acesta se reamenajeaza cartierele. o strangere de semnaturi ar merge in fatza salii transilvania, inainte si dupa meciurile de baschet.

tudor_X wrote:da, excelent. hai sa ne bagam sa strangem sambata semnaturi... punem si vreo 3 fetite frumoase cu un decolteu mare si majoritatea o sa semneze fara sa stie ce :) glumeam.
hai sa ne mobilizam ptr. sambata, sa facem niste formulare ptr. semnaturi

Liviu Costea wrote:Excelenta idee Tudor. Am citit si eu articolul aseara si am vrut sa postez link-ul pe forum dar nu stiam unde si m-am lasat pagubas. Eu unu m-as bucura nespus sa se faca ceva in privinta asta, pentru ca in locul unde am jucat in liceu si studentie (sc. 19) se dau inelele jos vara iar de alte locuri nu stiu sa se mai joace baschet(la Goga nu se mai joaca, in parcul Tineretului se joaca fotbal pe terenul de baschet). Asa ca eu dau cu semnatura, de cate ori este nevoie :D

Ivan wrote:E buna ideea plus ca pe langa asta Sibiul are la bani de nici nu stie ce sa faca cu ei:lol: (am auzit-o pe undeva)

Facem?

Daniel-San wrote:Inca o idee excelenta. Am putea strange randurile si sa incercam acest lucru. Multi dintre noi lucram si am putea strange semnaturi si de la colegii de serviciu.

tudor_X wrote:si cei care nu lucreaza merg la scoala... acolo sunt mai multi colegi.

Ivan wrote:Corect... acum de curand erau vreo 3 colegi care adunau semnaturi pentru partidu' x bla bla... ar trebui sa se faca niste foi cu tabele si cine e interesat sa adune semnaturi (fara sa fie platit... :D) sa ia foile si sa le adune... eu unu as lua sa ma apuc de strans semnaturi in scoala.

mariusanca wrote:strang si eu la serviciu , mai ales ca am vorbit cu ei si despre cei 2% din impozit si s-au aratat interesati sa ne ajute

-------------------------------------------------------------------------------

SIBIU CAPITALA CULTURALA EUROPEANA
SIBIU CAPITALA BASCHETULUI ROMANESC

cypress wrote:o petitie online ar fi benefica zic eu mai ales daca reusim sa punem un link pe cateva situri sibiene sau chiar la ziare..

tudor_X wrote:http://legislatie.resurse-pentru-democratie.org/233_2002.php
Attachments
petitie terenuri de baschet.pdf
(200.74 KiB) Downloaded 302 times
Last edited by tudor_X on 05.09.2007 10:14, edited 8 times in total.
---------> Mai merita ceva?

NEVER FORGET, NEVER FORGIVE! (tocala, banica, olaru)
PostPosted: 10.03.2007 09:53
cei care vor sa ajute la strangerea de semnaturi sunt rugati sa vina astazi cu cel putin o ora de inainte de inceperea meciului.

PostPosted: 10.03.2007 10:01
putem semna de doua ori?..................io am semnat on-line................si sa stiu daca mai semnez si la sala
România, SIBIU, CSU, ULTRA SOUND
Image
PostPosted: 10.03.2007 10:07
da. le-am facut sa fie ca doua petitii separate pentru ca nu ai de unde sti cine a votat on-line sau nu. una e semnarea "pe strada" si alta e semnarea virtuala...

PostPosted: 10.03.2007 14:25
Am reusit sa transform lista in pdf dar din pacate nu am putut-o atasa pe forum (e prea mare-2Mb). am pus-o pe net, pe un site de host-share. deci, cei care vor sa stranga semnaturi printre prieteni, familie, colegi sa o downloadeze de la linkul de mai jos si, dupa ce strang semnaturile, sa ma contacteze ca sa ne intalnim.

PostPosted: 10.03.2007 15:06
tudor apropo de ce ai scris in petitie despre terenuri cel de la olimpia incepe sa se inchida omul care se ocupa cu terenurile de fotbal interzice multor copii sa intre..practic sibiul sta intr-un singur teren de baschet si ala folosit mai mult ca teren de fotbal si dotat cu panouri de tabla..rusinos
PostPosted: 10.03.2007 15:41
Excelenta ideea, sper sa se stranga acolo vreo 5000 de semnaturi sau mai multe, oricat e necesar...ma doare capu cand ma gandesc cat umblam asta vara sa gasesc un panou de basket...si probabil ca nici vara aceasta nu o sa fie mai bine, desi locuri bune pt amenajat terenuri, sunt destule, dar nu prea are cine sa le faca...fara suparare, la fotbal joaca 10 oameni (5 vs 5) pe vreo 60 de metrii patrati (zic aproximativ), la basket 6 oameni (3 vs 3) joaca pe 10 metrii patrati cel mult (cam asa era la olimpia, nu puteam sa iesim din "caciula" cu mingea ca intram in fotbalisti)...si cam asta spune tot :tantrum:
ptr. cei 3 paraziti intestinali: banica, grigoras, olaru :toilet_claw:
http://masa-cavalerilor-rotunzi.blogspot.com/
PostPosted: 11.03.2007 13:36
Avem si primul partener:
www.sibiuonline.com
Lucian a fost foarte receptiv, chiar el a propus sa puna si un banner cu petitia pe prima pagina a site-ului si arata f. bine... speram ca in scurt timp sa fie si altii.
Last edited by tudor_X on 11.03.2007 14:24, edited 1 time in total.

PostPosted: 11.03.2007 14:12
e chiar frumos bennerul de pe site
România, SIBIU, CSU, ULTRA SOUND
Image
PostPosted: 11.03.2007 21:47
eu una am semnat la sala...imi place ideea,nu ca as juca eu basket...dar pentru cei kre joak...;)
I`d rather be hated for who I am...than loved for someone I`m NOT!!
PostPosted: 11.03.2007 21:56
poti sa semnezi si pe www.petitiononline.com/csufans ca nu avem de unde sti cine unde a semnat... vor fi ca 2 petitii separate

PostPosted: 11.03.2007 23:31
si www.sibiul.ro sustine initiativa noastra. bravo!

PostPosted: 16.03.2007 18:10
ATENTIE! ACEST MESAJ ESTE EDITAT DE MINE DUPA UN ALTUL SCRIS DE CLAUDIU! NU SUNT CUVINTELE LUI, VREAU SA ARAT DOAR CA EXISTA SI ALTE PROIECTE CARE MERITA ATENTIE :sleep:

Adica lista de pana acum cu cei care au strans semnaturi ar arata cam asa:
Ivan
Mariusanca
Mircea D (la sala)
ultras4ever (la sala)
Diana (la sala)

Vad ca nu prea exista reactii pana acum si nu prea l-a cautat lumea pe Tudor. Inteleg de ce. Lumea nu e interesata de asta, foarte putini trec de la vorbe la fapte. Deja ne-am obisnuit. Dar e dezamagitor.... :nirvana: :nirvana: :nirvana: :nirvana:

Ma gandeam ca am putea sa strangem macar 3000 de semnaturi dar se pare ca e un obiectiv prea indraznet. :banghead: :banghead: :banghead:

Cred ca unii dintre voi au semnat deja pe internet dar cei care nu prea ati acordat atentie....si nu ati semnat nici macar acolo... :popcorn: :popcorn: :popcorn:

Nu e mare lucru sa scri 15 secunde pe o foaie. Nu este asa de mare lucru sa vorbiti cu rude apropiate, prieteni si sa alocati 10 minute pe zi pentru asta, timp de cateva zile (va garantez ca intr-o saptamana aveti fiecare cel putin 100 de semnaturi). Trebuie doar bunavointa. Si as vrea sa vad asta la cat mai multi dintre noi. Ca la aruncat cu noroi si cu cuvinte jignitoare toata lumea s-ar pricepe....Ce ar fi sa incep si eu sa strig pe aici "rushine bai, rushine celor care nu ati semnat si nu ati ajutat la strangerea semnaturilor" lucru aiurea dealtfel si lipsit de orice bun simt. Nu o sa fac asta, fiecare are dreptul sa faca ce vrea vrea, dar ma astept sa fie cel putin 10-20 de persoane care sa reactioneze la aceasta campanie. Sau multora nu ne pasa de baschet, asociatie si proiectele ei decat la nivel declarativ?

Spuneti-mi si mie cei care vreti sa ajutati la campania asta. Poate mai exista printre voi si oameni dinastia si nu stim noi. trimite-mi un mesaj privat

PostPosted: 16.03.2007 23:32
Ok am si eu o intrebare...care petitie credeti ca o sa conteze mai mult in ochii consiliului judetean (sau cine se ocupa de amenajarea spatiilor verzi si a parcurilor): petitia de pe net sau semnaturile stranse propriu zis pe foi? eu am dat cateva mass-uri pe mess sa semneze lumea petitia aceea dar cred ca e mai eficient ca fiecare dintre noi sa vorbeasca cu prieteni si rude, etc sa semneze si ei...si totusi cam ce trebuie scris pe foaie? eu unul nu prea stiu :P...sau trebuie un formular tipizat?
ptr. cei 3 paraziti intestinali: banica, grigoras, olaru :toilet_claw:
http://masa-cavalerilor-rotunzi.blogspot.com/
PostPosted: 16.03.2007 23:36
ShadowSpy wrote:Ok am si eu o intrebare...care petitie credeti ca o sa conteze mai mult in ochii consiliului judetean (sau cine se ocupa de amenajarea spatiilor verzi si a parcurilor): petitia de pe net sau semnaturile stranse propriu zis pe foi? eu am dat cateva mass-uri pe mess sa semneze lumea petitia aceea

normal ca semnaturile propriuzise conteaza mai mult... te bagi macar la urmatorul meci din transilvania sa strangi semnaturi? la sala nu e prea mult de lucru...
ShadowSpy wrote:dar cred ca e mai eficient ca fiecare dintre noi sa vorbeasca cu prieteni si rude, etc sa semneze si ei...si totusi cam ce trebuie scris pe foaie? eu unul nu prea stiu :P...sau trebuie un formular tipizat?

vai doamne... mai sus scrie:
puteti si voi sa strangeti semnaturi de la prieteni, rude, colegi. ptr. asta downloadati lista ce trebuie completata cu semnaturi si, dupa ce strangeti semnaturile, sunati la 0745 332465 sa ne intalnim sa le iau.
daca vrei, ne putem intalni sa iti dau o lista gata printata

Next

Return to Initiative suporteri