Sibiul.ro   |  CSU FANS   |  Facebook CSU Fans   |  CHAT   |  CSU Sibiu   |  FRBaschet   |  totalbaschet   |  DAbaschet   |  24 secunde   |  NBA   |  eurobasket

(petitie) amenajarea de terenuri de baschet in Sibiu

PostPosted: 13.09.2007 12:56
Rectific...nu au miscat aproape deloc...insa ai dreptate...vom trai si vom vedea :)
ptr. cei 3 paraziti intestinali: banica, grigoras, olaru :toilet_claw:
http://masa-cavalerilor-rotunzi.blogspot.com/
PostPosted: 04.10.2007 13:52
Rog pe toata lumea (mai ales pe cei care si-au mai dat cu parerea: ady_csufan, burger, Marker, horia, ShadowSpy, cypress, Rutzky, reggie) sa "iasa in fata" si sa zica cateva spatii unde s-ar putea amenaja terenuri de baschet, terenuri de streetball sau pur si simplu sa se puna un cos de baschet. nu trebuie sa fie spatii mari, nu trebuie neaparat sa arate bine, sa fie doar.
Asa ca rog inca odata pe cei ce pot da o mana de ajutor sa scrie aici pana la sfarsitul saptamanii sau sa-mi trimita un mesaj privat cu adresa spatiului/terenului/locului unde putem pune panourile alea cu inel cu tot.
---------> Mai merita ceva?

NEVER FORGET, NEVER FORGIVE! (tocala, banica, olaru)
PostPosted: 05.10.2007 23:11
impart in doua propunerile mele:

spatii ideale pt terenuri dar care ar trebui amenajate cat de cat:
vasile aaron - perimetrul dintre blocurile 16 si 18 -oncesti si 4 oasa
- zona cuprinsa intre blocurile 22 (str vasile aaron), 2, 4(sureanu), 13(semaforului) si baza hipica.
- parcul din valea sapunului (mi se pare cel mai potrivit)
ciresica - spatiul cuprins intre strazile siretului, ariesului, calea cisnadiei (unde mai venea circul)

spatii neconventionale unde ar putea pune cate un cos pt streeball:
aici ma gandeam, nu stiu daca se poate, la parcarile hypermarket-urilor: xxl, real, kaufland, interex...
Last edited by ady_csufan on 05.10.2007 23:33, edited 1 time in total.
PostPosted: 05.10.2007 23:30
stie cineva ce este cu acest teren. de cine apartine? urmeaza sa se construiasca ceva acolo? terenul se afla in spatele universitatii "alma mater"
Attachments
ABCD0005.JPG
(62.61 KiB) Downloaded 23 times
ABCD0fgf004.JPG
(61.55 KiB) Downloaded 18 times
ABCfgfD0006.JPG
(65.23 KiB) Downloaded 16 times
PostPosted: 06.10.2007 09:10
daca te referi la ternul ingradit (si nu la parcarea din spatele blocului :) ) pot sa-ti spun ca el apartine de universitatea alma mater. stiu cand l-au ingradit (in vara asta) si urmeaza sa amenajeze terenuri de sport, pentru ei, normal.
PostPosted: 06.10.2007 20:14
Cand a aparut sugestia ca trebuie sa gasim spatii unde pot fi amenajate terenurile, mi-a zburat gandul la acel teren, dar am aflat si eu ulterior ca apartine universitatii ...pacat, multi ani era un "spatiu" public, oricine putea sa mearga acolo... :idea2:
PostPosted: 08.10.2007 11:44
m-am uitat astazi peste spatiile propuse:
- in vasile aaron cele mai multe - bravo celor de acolo, voi ar trebui sa aveti primele terenuri pentru ca vad ca va doriti;
- terezian
- ciresica
- cart. resita
- valea aurie
- strand
si in cateva parcuri.
celelalte caretiere pana acum se pare ca nu au nevoie de terenuri desi in petitie am vazut ca au semnat multi si de pe acolo
mai veniti cu idei! :unclesam:

PostPosted: 08.10.2007 13:23
tudor_X wrote:m-am uitat astazi peste spatiile propuse:
- in vasile aaron cele mai multe - bravo celor de acolo, voi ar trebui sa aveti primele terenuri pentru ca vad ca va doriti;

Intr-adevar ar trebui facute terenuri in Vasile Aaron. Cele mai multe semnaturi pe care ti le-am dat au fost de la studenti din caminul 4 de pe str V Aaron asa ca propun amenajarea unor panouri in zona respectiva.
Nu ma intreba de locatie exacta pentru ca nu am ideea unde am putea amplasa aceste panouri .
PS Semnaturile respective au fost stranse de ramona si giorgi de pe forum. E bine asa Ramo?
PostPosted: 08.10.2007 15:27
pe langa caminul acela chiar nu este nici un loc. unul bun ar fi langa baza hipica unde este un teren destul de spatios plin de gunoaie (au fost si cateva poze puse aici) si ar mai fi terenul de laga podul de la viaduct tot din v aron (si tot langa biserica :d ) acolo se mai joaca fotbal dar nu sunt porti deci ar fi ok
MOD
PostPosted: 30.11.2007 21:45
Astazi, pe adresa Asociatiei "Al 6-lea jucator" a sosit o scrisoare semnata (in original) de catre Klaus W. Iohannis....

Catre,
Asociatia "Al 6-lea jucator" Sibiu

Urmare a adresei dvs. inregistrata cu nr. 156061/2007 la Primaria Municipiului Sibiu, va comunicam faptul ca in principiu suntem de acord cu inchirierea prin licitatie publica a unui teren proprietatea Municipiului Sibiu, situat in zona cartier Resita in conditiile intocmirii documentatiilor de specialitate si obtinerii avizelor necesare.
Referitor la amenajarea unor terenuri de baschet in spatiile cuprinse in curtile unitatilor de invatamant va trebui sa va adresati direct conducerii acestor institutii.

Primar
Klaus W. Iohannis

Secretar,
Dorin Nistor
PostPosted: 10.01.2008 00:00
Povesti de adormit copiii sau mai bine zis tinerii care vor sa-si petreaca timpul liber intr-un mod placut, sanatos si nu in ultimul rand ieftin. Sa inteleg ca Asociatia trebuie sa inchirieze terenul si apoi sa-l amenajeze, dar am o intrebare: impozitele pentru ce le platim, pentru bani aruncati pe concerte de 400.000 EUR si pocnitori, nici macar artificii. Din acesti bani se puteau amenaja 10 terenuri de sport in parcurile si locurile virane din Sibiu. Poate nu 10, desi numarul nu este departe de adevar, dar si doua terenuri era mai mult decat nimic.
In schimb autoritatile locale si miliardarii de carton ai Sibiului nu stiu cum sa puna mana pe putinele locuri virane sau locuri de joaca din oras, pentru a mai construi un bloc sau un hotel.
In ceea ce priveste a doua solutie data de domnul primar, ideea este "bestiala", probabil doreste ca Asociatia sa stranga bani, sa amenajeze terenurile, iar pe timpul vacantelor sa "bata cuie" in panourile de baschet in absenta inelelor. Pana si un copil stie ca primariile sunt cele care de cativa ani de zile administreaza fondurile alocate reabilitarii si intretinerii scolilor. Prin urmare, daca intr-adevar s-ar dori amenajarea terenurilor primaria ar putea propune un proiect scolilor sau liceelor. Nu cred ca ar fi un director de scoala care sa refuze, desi traim in Romania si nu se stie niciodata.
Daca s-ar amenaja un teren de baschet si unul sintetic de fotbal prevazute cu nocturna, acestea ar putea fi folosite de elevii scolii respective, iar seara, in weekend si pe parcursul vacantelor si de alti tineri, contra unei sume modice, reprezentand cheltuielile de intretinere, cu electricitatea (in cazul nocturnei) si chiar a unui gardian public care sa previna acele de vandalism care ar putea apare. Repet, banii nu vor intra in contul scolii, nici al primariei ci vor acoperi doar cheltuielile.
La fel se poate proceda si in cazul amenajarii terenurilor in parcurile sau locurile virane pe care am vazut ca fiecare a incercat sa le identifice in cartierul sau.
Aceste lucruri se intampla in alte orase civilizate din Romania. Dupa ce am citit scrisoarea primarului am cautat pe Google ceva de genul "amenajare terenuri primarie" si primul rezultat a fost elocvent ca sa ma faca sa ma opresc.
http://www.primariatm.ro/monitorul/inde ... wItem=2097
Deci se poate, problema este sa se si vrea. Nu sunt un admirator al actualei conduceri a orasului, dar ma asteptam la mai mult mai ales din partea unui om care a fost inspector scolar si care a lucrat toata viata in invatamant.
PostPosted: 10.01.2008 18:36
nu s-a mai scris de mult pe subiectul asta..am o idee care ma framanta de mult timp..tudor_x se pare ca o mai veche cunostinta de-a noastra a ajuns intr-o pozitie inalta in orasul asta..vb despre domnul Mitea, ce zici nu ar fi o idee sa vb asociatia cu el poate ne ajuta cu proiectul asta si reusim sa facem si noi ceva concret..
PostPosted: 12.01.2008 19:49
Scoala 23 din Tiglari are 2 terenuri: 1 mare de fotbal si 1 mic care era la un momentdat de handbal.
In momentul acesta mai este folosit doar cel mare, portile de pe cel mic au fost scoase si duse in scoala la atelierul mecanicului de cativa ani...
Daca reusesc sa vorbesc si sa stabilesc niste chestiuni legate de folosirea terenului, putem pune 2 panouri si acolo? Sau unu macar?

Ma gandesc ca suporturile ar trebui puse la dispozitie de scoala, ceea ce nu ar fi ceva imposibil atat timp cat vechile porti inca mai exista.

Un raspuns?
"The harder the battle, the sweeter the victory!" Achille
PostPosted: 12.01.2008 21:19
cluadiu... ai legatura :)

PostPosted: 14.01.2008 01:28
trebuie sa discutam mai mult sa vedem ce putem face...
PreviousNext

Return to Initiative suporteri