Sibiul.ro   |  CSU FANS   |  Facebook CSU Fans   |  CHAT   |  CSU Sibiu   |  FRBaschet   |  totalbaschet   |  DAbaschet   |  24 secunde   |  NBA   |  eurobasket

Romania la CE under 18, Sibiu

PostPosted: 10.08.2006 09:02
Ma refer la huiduielile politicului romanesc, dar de fapt NU, doar la o parte a lui. De ce sa ne fie rusine de ceea ce suntem ? (ne e frica ca ne judeca strainii ?! sau ce o sa zica aia ca ne huiduim conducatorii ?!) Mie personal nu imi este rusine de publicul din sala TRANSILVANIA.
Stau sa imi reamintesc cand a fost prezentat primarul Sibiului (tot politician), nu a fost nici o huiduiala, dimpotriva a fost aclamat la fel de tare ca si echipa Romaniei. Oare de ce ? simplu . E un om politic adevarat, simte cand ii cazul sa o dea cu gargara, cand e cazul sa taca si cand e cazul sa faca. ASTA E DIFERENTA !!! Nu ii acuz pe cei care au huiduit, eu nu am huiduit, am plecat din sala pur si simplu. Au dat bani pt. turneu, DAR nu de la ei. Au fost bani publici - pt. ca a fost si imaginea Romaniei in joc, nu trebuie sa isi asume meritele organizarii CE U18. Sa invete minte politicul romanesc sa fie discret si eficient , altfel o sa fie taxati intotdeauna. Eu zic ca lumea(straina) care a priceput ce s-a huiduit a apreciat comportamentul publicului. NU SUNTEM MARIONETE SA APLAUDAM ORICE !!! (vreau sa spun ca sunt apolitic, pot sa zic ca apreciez actuala putere decat actuala opozitia, dar nu apreciez FATARNICIA)
PostPosted: 10.08.2006 10:33
Foarte pertinente observatiile tale, Razvan si apreciabila atitudinea. Cu mentiunea ca Johannis nu s-a interesat de campionatul asta mai mult decat Tariceanu, iti garantez, insa are un alt aport de imagine si popularitate.
Problema chiar n-au fost huiduielile la adresa politicului, dupa parerea mea. Cu adevarat grave sunt cele la adresa ungurilor. Niste copii, in fond, de 16-17 ani.
PostPosted: 10.08.2006 11:19
si cei care au huiduit probabil au fost in majoritate tot niste copii de 17-18 ani , care nu stiu mai mult. tin minte ca acum cativa ani cand am jucat in meci oficial cu nationala ungariei nu s-a huiduit asa, chiar m-am si mirat. de atunci se pare ca ne-am mai "civilizat"

si apropo de asta, chiar am avut ocazia sa vad la finala cativa pustani care stateau in zona galeriei si aruncau cu diverse in teren, dupa care se hahaiau de parca cine stie ce fapta de arme mareata ar fi facut. civilizatie, tata.......
asta mi se pare mie mai grav decat faptul ca a fost fluierat premierul, si de aici ar trebui inceputa educarea publicului din sibiu;nu de alta, dar o sa inceapa campionatul, o sa vina meciurile tari si iar o sa ne facem de ras, ca aruncam cu mancare in teren sau mai stiu eu ce. (cei care mai intra si pe alte forumuri de baschet stiu la ce ma refer)
Last edited by dolby on 10.08.2006 11:26, edited 1 time in total.
PostPosted: 10.08.2006 11:25
si eu am auzit huiduielile, chiar de pe parchet. va spun sincer ca am fost dezamagit de ele.dar am observat ca huiduielile impotriva echipei ungare au fost repede acoperite de aplauze, cel putin asa s-a auzit de jos. a sunat mai degraba ca o reactie de dezaprobare din partea unui grup restrins. chiar si asa, nu pot fi de acord cu asemenea manifestari. ma intreb...oare cei care au huiduit i-au vazut vreodata pe jucatorii maghiari? erau chiar niste baieti simpatici care venisera la o competitie, nu la o disputa interetnica. din pacate, nu am reusit sa vad cum au reactionat la huiduieli.

nici huiduielile din timpul mesajului primului ministru nu mi s-au parut la locul lor. cea mai potrivita atitudine pentru cei nemultumiti de rezultatele guvernului ar fi fost ignorarea totala, deci tacere. ar fi fost o reactie mai de bun simt, mai aproape de ceea ce ne dorim noi in sala noastra.

in alta ordine de idei...cind a vorbit tipa la microfon in timpul festivitatilor, m-am simtit ca la cintarea romaniei din cauza intonatiei si a vocii respectivei prezentatoare. ma asteptam chiar sa aud aplauze sacadate si scandari de pe banda magnetica. chiar nu s-a gasit altcineva sa vorbeasca?
PostPosted: 10.08.2006 14:22
corect.... poate ca si vocea a dat tonul :)

Iar dupa cum spuneai niste oameni civilizati, la o partida de baschet, ar fi tratat cel mult cu tacere acel moment ...
MOD
PostPosted: 12.08.2006 15:22
Ultima parte a interviului dat de Vlad Moldoveanu pt. spt.ro

Au dansat pina dimineata
Dupa ce au cucerit primul loc la Campionatul European Under 18, Divizia B, tricolorii mici au sarbatorit pina dimineata promovarea in prima liga din Europa. Vlad Moldoveanu & Co au dansat si au cintat impreuna cu fanii la un local select de linga localitatea de pe Cibin. "Am fost impresionat de galerie. Suporterii au venit dupa noi, ne-au cerut autografe si ne-au aplaudat. A fost fantastic, nu am mai vazut asa ceva", a precizat jucatorul.

Tot interviul:
http://www.spt.ro/?section=11&subsectio ... icol=10919
PostPosted: 22.08.2006 11:45
"Prime mai mici pentru "tricolori", dupa CE de la Sibiu

După ce au reuşit cea mai frumoasă performanţă a baschetului masculin românesc, la nivel de echipă naţională, din ultimii ani, juniorii sub 18 ani şi-au luat o vacanţă bine-meritată. Aproape toţi componenţii lotului au mers împreună la mare, la Mamaia, pentru câteva zile.

Se pare ca Federaţia Română de Baschet i-a premiat pe Moldoveanu & Co. pentru calificarea în Divizia A cu câte 10 milioane de lei de căciulă. Suma este mult mai mică decât cea promisă înainte de începerea campaniei de calificare (din câte am aflat era vorba de 40 de milioane de lei vechi pentru fiecare junior, suma incluzând prima de obiecitiv şi banii pentru meciurile disputate), dar federaţia a cheltuit probabil cu organizarea mai mulţi bani decât se aştepta.

Totusi, trebuie să spunem că înainte de începerea Campionatului European de la Sibiu organizatorii au declarat că dispun de 12 miliarde de lei vechi, bani veniţi de la Guvernul României, Federaţia Română de Baschet şi din partea Primăriei Sibiu.

21 August 2006 / numaibaschet.ro"

Liviu Calin, antrenorul naţionalei mari, spunea că jucătorii săi sînt lipsiţi de profesionalism. Oare Federatia este profesionista cand promite o suma si da doar un sfert? Nu cred ca are rost sa ne mai intrebam de ce nu avem performante si de ce nu vin jucatori tineri din urma.
PostPosted: 28.08.2006 18:13
Ma uitam acum pe inregistrarea semifinalei cu Portugalia si..ce vad...in prim plan ifg discuta cu dana nu-stiu-ce. Mah ce tari sunteti, aveti cateva secunde bune in care ati fost vedete :).

Acum fara gluma, am primit de la TV Sport dvd-urile cu meciul cu Austria, semifinala si finala. Mai facem un cd cu acest CE? Cine se baga? Scenariu, executie, poze?
Previous

Return to Competitii internationale si Echipa nationala