Sibiul.ro   |  CSU FANS   |  Facebook CSU Fans   |  CHAT   |  CSU Sibiu   |  FRBaschet   |  totalbaschet   |  DAbaschet   |  24 secunde   |  NBA   |  eurobasket

Romania la CE under 18, Sibiu

PostPosted: 09.08.2006 12:42
Un articol stupefiant, dar care nu justifica cu nimic huduielile unei parti ale salii la adresa echipei Ungariei. Va intreb eu, cu ce suntem mai buni decat acei indivizi daca ne manifestam ca ei (ma rog, nu chiar ca ei, dar oricum...). Daca tot vrem sa dam exemplu atunci ar trebui sa eliminam asemenea manifestari. Si vreau sa cred ca cei care au huiduit nu au fost oameni din galerie (adica cei care vin meci de meci in galeria CSU). Asemenea oameni nu au ce cauta printre noi. Si daca vreunii din cei care au huiduit citesc aceste randuri atunci ar trebui sa stie ca ne-au cam facut de rusine, si nu doar in tara...Si ar trebui sa le fie rusine...

"Înjurate în România!
Marian Ursescu

Rulmentul Braşov, formaţia pregătită de Mariana Tîrcă, a întîlnit luni seară, la Sf. Gheorghe, vicecampioana Ungariei, FTC Budapesta, echipă care a venit în România la invitaţia UDMR, partid care a şi plătit cantonamentul maghiarelor. Româncele au avut parte de un tratament la care nu se aşteptau niciodată. "Am jucat ca în deplasare. La începutul meciului, spectatorii au cîntat imnul Ungariei, iar pe noi ne-au fluierat şi ne-au înjurat tot timpul", a povestit Mariana Tîrcă.

Deţinătoare a Challenge Cup sezonul trecut, Rulmentul Braşov a terminat în final la egalitate cu cîştigătoarea Cupei EHF, FTC Budapesta, 26-26, româncele primind ultimul gol cînd mai erau doar cîteva secunde de joc. "Atmosfera mi-a lăsat un gust amar, dar m-am şi bucurat pentru că am avut prilejul să văd echipa cum joacă în deplasare", a adăugat Tîrcă. Antrenoarea Rulmentului e foarte mulţumită de interul ucrainean Vita Muhina, transferată de la SG Kirkhoff, pe care o va opri în lot. În schimb, s-a renunţat la portarul Sanja Pavlovici, de la echipa sîrbă Hummel Belgrad."
PostPosted: 09.08.2006 13:16
Pai ce poti sa le ceri unor oameni care vin la baschet pentru ca asa e "cool", sa fie si ei in sala la Sibiu. Niste oameni care tot meciul injura arbitrul ca a dat un fault chiar daca nu au habar ce se pe trece pe teren, sau care arata semne obscene echipelor adverse care incurajau echipa estoniei.

Niste PROST CRESCUTI !
PostPosted: 09.08.2006 13:18
b_killer wrote:fi sigura ca acelasi lucru se intampla daca era in ungaria turneul (deci nici o surpriza)
si cred ca tariceanu merita sa fie huiduit - parca ne-am intors cu 20 de ani in urma "MULTUMIM PARTIDULUI"

Poate tocmai de asta suntem unde suntem. Un popor civilizat nu isi huiduie conducatorii in prezenta atator tari ... Nu vrei sa ne intoarcem acum 20 de ani ...ok ... atunci hai sa ii huiduim ... hai sa injuram .. unde ? in sala de baschet ... Nu este penibil ... ???????? Statul va oferit dreptul sa o faceti civilizat, organizat cand vreti ... nu dupa pofta inimii acolo unde EU si ALTII ca mine vin sa savureze victoria echipei de baschet a Romaniei. Repet, cei mai multi care au huidit pe prim ministru sau Ungaria habar nu au avut de ce au facut-o, iar galeria trebuie sa ia pozitie in fata unor astfel de manifestari.

Trebuie sa fiu sincer si sa spun ca mie mi-a fost rusine de acele momente .... si cu asta am terminat pentru a nu considera anumite persoane ca sunt chiar asa de importante incat o sa postez toata ziua despre gafa lor!
PostPosted: 09.08.2006 13:32
Nici nu vreau sa ma gandesc ce era in sala daca Romania pierdea meciul cu Estonia pe niste greseli de arbitraj. Spre sfarsit cand arbitrul a fluierat 5 greseli la jucatorul nostru, am vazut ca s-a aruncat cu ceva din tribuna, un oficial a luat repede obiectul si l-a dus spre margine.
Trebuie neaparat sa terminam cu astfel de chestii pentru ca pe cat ne facem o impresie frumoasa despre atmosfera din sala, pe atat de usor se poate strica, si nu e pacat!?
PostPosted: 09.08.2006 13:38
Ma bucura foarte mult reactiile voastre, a celor care dezaprobati huiduielile si manifestarile de ura, insa eu am asistat si la o alta manifestare care m-a frapat si mi-a dat mult de gandit: in tribuna, langa mine, se afla si o familie cu un copil care nu parea sa aiba mai mult de 6 ani. Ei au asistat si la finala mica si comentariile lor la adresa jucatorului portughez de culoare eliminat pentru cinci greseli personale in semifinala cu noi (imi scapa acum numele) erau insotite invariabil de cuvantul "maimuta". Copilului i s-a parut probabil tare haios termenul si de fiecare data cand jucatorul avea contact cu mingea striga extaziat "Uite maimuta!". Genul asta de reactii, ca si huiduielile din final, m-au facut si pe mine sa-mi fie rusine ca stau in aceeasi sala cu oameni care atat stiu si atat pot.
PostPosted: 09.08.2006 14:10
Lasand la o parte toate astea, vreau sa spun ca am urmarit pe tot parcursul meciului pe d-na Carmen Tocala. Cred ca a simtit pe pielea ei atmosfera de la Sibiu. Cand galeria scanda "toata sala in picioare" ea se ridica aproape intotdeauna prima din randul oficialilor si aplauda in rand cu spectatorii din sala. A fost super. Eu unul am avut deseori emotii de bucurie, cand vedeam toata sala cu mainile sus si oficialii FRB in picioare aplaudand.
PostPosted: 09.08.2006 14:32
Apropo de dansa ... citeam in pauza meciurilor ca ar fi o legatura intre Moldoveanu si Tocala ( cica fiu-mama) Este adevarat ? Dupa cate rugaciuni parea a spune in timpul meciului tind sa cred ca este adevarat
PostPosted: 09.08.2006 14:39
Carmen Tocala spunea ca in tribuna va avea doua calitati: de presedinte al FRB cat si de mama al unuia dintre jucatorii echipei nationale. Si acest jucator este Moldoveanu.

PostPosted: 09.08.2006 15:35
Resonantz wrote:Carmen Tocala spunea ca in tribuna va avea doua calitati: de presedinte al FRB cat si de mama al unuia dintre jucatorii echipei nationale. Si acest jucator este Moldoveanu.

Cum crezi ca a dat atatea puncte in timpul turneului,,, avea pile. Acum lasand gluma, Nicoara a fost un om care a carat echipa in spate, iar Moldoveanu a fost un leader adevarat. Desi nu se vede in statistica, Baciu a fost omul care a influentat mult cursul jocului cat a fost pe teren (in finala nu s-a vazut atat de bine pentru ca a jucat Ardeleanu f.f. bine). Prezenta lui Baciu a fortat echipele adverse sa gaseasca alte solutii (sa improvizeze) decat schemele lor, in timp ce echipa Romaniei juca cu multa incredere cu el in teren. G-urile (adica fundasii Pana, Stanescu , etc.) au fost mai putin deosebiti in joc (exceptie: Pana in finala), dar au pus in valoare f. bine cele 3 piese grele (Moldoveanu, Nicoara, Baciu). Pacat ca varsta nu le permite sa faca un turneu in compania GREILOR, pentru ca MERITAU. Poate scoate si Nationala MARE capul din pamant si incepe sa "priveasca spre STELE" (cum spunea Moldoveanu). HAI ROMANIA
PostPosted: 09.08.2006 15:38
@ liviu: tariceanu e premierul care cand a ajuns la putere a declarat ca sportul nu constituie una din prioritatile guvernului proaspat format. tariceanu e acelasi premier care s-a urcat in avion si s-a afisat la finala campionatului mondial de handbal, ca sa mai castige ceva imagine si capital electoral, sa dea bine. si la sibiu s-a incercat acelasi lucru, si indiferent daca esti sau nu de acord cu manifestarea tribunei, era de asteptat sa reactioneze asa, si, pe undeva, normal. lumea s-a cam saturat de demagogia politicienilor nostri. pana la urma era un fenomen sportiv, unde nu trebuia amestecat politicul.

pacat de momentele penibile de la final, pentru ca per ansamblu campionatul a fost o reusita, atat din punctul de vedere al meciurilor- sincer, nivelul jocurilor a fost peste ce ma asteptam- cat si din punct de vedere al organizarii.

PostPosted: 09.08.2006 16:03
BRAVO ROMANIA!!!!!
felicitari tuturor celor care ati fost acolo si ati ajutat la creeare unei atmosfere de vis in sala!!!!!
am reusit inca o data sa demonstram ca la sibiu este cel mai frumos public din tara!!!
felicitari tuturor jucatori,organizatori,suporteri etc!!!
PostPosted: 09.08.2006 17:23
Dolby, mi-ar face placere sa discut cu tine despre acest subiect dar nu aici :)

Chiar daca ai dreptate .. majoritatea oamenilor nu stiu asta .. .si crede-ma strainii, in nici un caz ... Nu stiu daca ma fac inteles ... Hai sa nu mai discutam despre asta (eventual pe privat).
PostPosted: 09.08.2006 18:21
Eu unu am fost indignat de huiduielile din sala. M-am bucurat pentru ca aveam la mine in acele momente un steag si m-am putut ascunde sub el ca altfel muream de rusine. Nu trebuia sa se intample asa ceva chiar daca Tariceanu nu sprijina sportul. Nu au avut nici un motiv sa huiduie cei care au facut-o. Ar fi trbuit sa se stranga dupa meci cei care vroiau sa-l huiduie si s-o faca si noi restru sa le strigam: " CE TARANI.. DOAMNE CE TARANI!!!!!". Ar trebui sa facem sectorul rezervat Taranilor( daca deranzez pe cineva o sa folosesc expresia rusticilor). Ce ma deranjat si mai tare este faptul ca multi din cei care huiduiau nici macar nu aveau varsta pt a putea vota. Trebuie sa avem mare grija cum educam copii care vin la meciuri(sunt multi ) pt ca dupa cum sa vazut sunt foarte usor de influentat(mai ales spre prosti) si ar fi pacat sa ne trezim ca se usuca padurea.
PostPosted: 09.08.2006 18:26
Te sustin 100% Fla !
PostPosted: 09.08.2006 18:59
UITATI-VA pe TV9

Mda ... era Dl. Mitea intr-o emisune
PreviousNext

Return to Competitii internationale si Echipa nationala