Sibiul.ro   |  CSU FANS   |  Facebook CSU Fans   |  CHAT   |  CSU Sibiu   |  FRBaschet   |  totalbaschet   |  DAbaschet   |  24 secunde   |  NBA   |  eurobasket

despre echipele participante la CE

PostPosted: 10.08.2006 11:45
aici putem posta intimplari, picanterii, amanunte interesante din viata echipelor-povestite de insotitori si nu numai.

am sa incep cu echipa mea, Luxemburg.
am fost norocos pentru ca am nimerit o echipa cosmopolita: antrenorul principal era un croat, Kresimir Basici (de care s-ar putea sa mai auziti pentru ce va antrena TSKA Sofia), antrenorul secund un american, Ryan Picinich, iar medicul...un roman, Virgil. Virgil nu este un personaj oarecare, este chiar medicul echipei Asesoft. un tip foarte de treaba cu care m-am inteles excelent. de fapt, cu toti m-am inteles foarte bine.
contrar asteptarilor mele (si cu siguranta a opiniei multora), echipa Luxemburgului nu a venit la CE doar in excursie. ma asteptam sa gasesc o atmosfera de "dolce farniente" adica de oameni obisnuiti cu infringerile, putin implicati in fenomen, pe scurt amatorism. vai, ce m-am inselat! atmosfera in cadrul echipei si in jurul ei a fost si este foarte profesionista. toti sint foarte seriosi, antrenorii pregateau meciurile cu atentie, vizionau cd-uri, urmareau jucatorii adversarei, faceau tactici de joc, jucatorii erau foarte disciplinati si foarte linistiti (probabil cea mai cuminte echipa), iar managerii faceau tot posibilul sa nu lipseasca nimic. erau constienti cu totii de dificultatile pe care le intimpina o echipa mica, dar incercau mereu sa imbunatateasca lucrurile. si, credeti-ma, la infringeri erau afectati.
cred ca sint putini cei care isi amintesc cine a cistigat titlul de cosgeter. acest jucator este din echipa Luxemburg si il cheama Sam Picard. am auzit voci care spuneau ca nu ar fi meritat pt ca a jucat cu echipe slabe, sau opinii asemanatoare. va spun cu mina pe inima ca a meritat. a inscris in fiecare meci in jurul a sau peste 20 de puncte, a fost constant, a participat la jocul colectiv (echipa nu a construit fazele de atac in asa fel incit sa apara doar el la finalizare). deci, desi a s-a clasat pe locul 16, echipa micului stat european a cistigat un trofeu, lucru cu care se pot mindri putine echipe. iar pe linga acest trofeu au cistigat un fan si un prieten bun, subsemnatul.

cu siguranta o sa revin cu alte amanunte din viata echipei mele de suflet de la acest CE, Luxemburg.
PostPosted: 16.08.2006 23:55
vad ca nu se inghesuie lumea sa scrie aici, asa ca va mai povestesc eu cite ceva din viata echipei Luxemburg.
inainte de competitie, cu echipa s-au antrenat 3 jucatori care ulterior nu au participat la CE. primii doi nu primit aprobare de la cluburile lor (lucru care se intimpla des in Luxemburg), iar al treilea a venit la Sibiu, dar nu a primit drept de joc din cauza cetateniei. Dominik, asa il cheama, s-a nascut in Anglia, iar de la virsta de 3 ani traieste in Luxemburg. fiind minor, el nu putea solicita cetatenia luxemburgheza, iar mama lui nu a dorit-o. chiar vorbeam cu antrenorii...cei din tarile sarace solicita in primul rind cetatenia. citeva exemple sint si in echipa Luxemburg, Sasha (nascut in Nigeria) si Jerome (cu radacini indiene). cei din tarile bogate nu se grabesc sa ceara cetatenia. faptul ca multi romani solicita cit mai repede cetatenia in alta tara spune multe despre nivelul tarii noastre.
inapoi la baschet. in echipa se afla un pg scund, dar valoros, Laurent Schwartz, cu o aruncare de la distanta foarte buna.
ce mi s-a parut interesant a fost ca in multe momente jucau toti 3 pg din echipa. cel mai inalt...1,80m. toti erau rapizi, Pit Koster foarte bun pe patrunderi, iar Raul Birenbaum bun la recuperari. cu toate ca erau tehnici si rapizi, nu aveau sanse prea mari in fata adversarilor net superiori la acest capitol.
cine vrea sa vada echipa si sa citeasca informatii despre jucatori, are linkul acesta:

http://www.fibaeurope-u18men.com/enDivB ... t.asp?cid={E7BA731A-A812-4C5C-9C62-E987CBB10B2B}&teamID=320&compID={2248A846-FA78-40FF-B03C-54B460890F45}&season=2006&roundID=4903&

PostPosted: 17.08.2006 00:54
da am obs si yo k luxembourg avea nujte aruncatori buni d 3
MOD
PostPosted: 17.08.2006 01:32
M-am hotarat si eu mai greu sa scriu despre echipa de care am incercat (si cred ca am reusit) sa am grija vreo 2 saptamani (aproape)!

Moldova! Aceasta este echipa cu care am impartit atat gustul amar al infrangerilor dar si gustul victoriei ( mai rar ce-i drept).

Echipa a fost cazata la Ocna, in acelasi hotel in care in urma cu ceva timp (aprox.o luna)au fost cazati membrii trupei HIM! Va dati seama ce onoare pe ei (pe noi), dar si alaturi de selectionatele Norvegiei si Suediei.

Cum au facut-o majoritatea echipelor participante, si moldovenii au ajuns la destinatie inainte cu o zi de primul meci.Primul contact vizual cu jucatorii l-am avut pe drumul dintre Sibiu si Ocna. Ei veneau din Sibiu inspre hotel, iar eu ca un ghid bun ce am fost i-am indrumat inspre acesta. Bineinteles ca primul lucru pe care l-am facut a fost sa ma prezint. Trebuie sa mentionez faptul k imiediat dupa ce m-am prezentat le-am mi spus baietilor si antrenorilor ca sunt unul dintre fanii infocatzi ai echipei de baschet din Sibiu, echipa cu cei mai fanatici suporteri din tara.Din pacate 60-70% dintre acestia nu au inteles direct de la mine ce am spus! de ce? nu pentru ca nu stapanesc bine lb engleza si nu m-am putut exprima ci pt. faptul k majoritatea nu cunosteau DELOC lb engleza. Chiar am ramas surprins ca am dat peste o echipa nevorbitoare de lb engleza (majoritatea). In schimb, antrenorul secund, Alexander Sestopal si Dyma, reprezentantul federatiei moldovene vorbeau romaneste. Antrenorul secund, a jucat 5 ani la Iasi si a antrenat pt. scurt timp echipa din Mures.
In rest doar cu 3-4 jucatori puteam vb in engleza....restul NUMAI RUSA!Va datzi seama ce chin pe mine!Mainile ne-au fost de mare folos :)!

Primul lor contact cu receptia hotelului apoi cu camerele din hotel a fost surprinzator. Cu siguranta nu se asteptau sa fie cazatzi in asemenea conditzii! Hotele de 4 stele, piscina, lift, o curatenie ca la carte si niste receptioniere jos palaria. Contactul cu restaurantul hotelului a fost si mai si! Unul dintre ei m-a intrebat ceva de genul "Aici vom manca noi, sau in sala urmatoare e o cantina ceva pt.noi"!Pe scurt...un restaurant de nota 10!

Dupa dezpachetatul bagajelor si dupa dushul necesar, toti au tras un pui de somn! dupa ceva timp, dupa ce s-au trezit si au venit cu totzii la receptia hotelului la convocarea propusa de mine, le-am prezentat cam cum stau lucrurile cu campionatul asta! le-am mai spus ca in timpul campionatului sunt si 2 zile libere in care putem vizita frumosul nostru oras! Apoi, nerabdatori, toti jucatorii s-au echipat pt. o baie in piscina hotelului. Bineinteles ca am fost si eu invitat sa ma "scald" :)
.Prima zi...prima boacana. Tot sarind de pe marginea bazinului in acesta tavanul de rigips care acorerea bazinul s-a udat, imediat directorul hotelului atentionandu-ne ca la a 2 abatere nu ne mai lasa in bazin pe motiv ca se strica tavanul din rigips....tavan care in cele din urma a fost "deteriorat" :))).Doamne ce mi-au mai auzit urechile de la director cand a vazut! In fine!
Primele zile mi-a fost mai greu pt. ca nu reuseam sa tin minte numele tuturor jucatorilor.La un momentdat unul dintre ei (care vb doar rusa) m-a intrebat care mi-i "PAGANEALA"!?
nicicum nu imi dadeam seama ce vrea sa zica. dupa "mari chinuri" am ajuns la concluzia ca PAGANEALA=PORECLA. :)))
Le-am spus ca nu am, insa dupa cateva min. mi-au gasit ei una. RADU-BRADU'. Mi-au spus ca Radu-Bradu' este numele unui DJ din Chisinau.In cele din urma i-am invatat si eu pe jucatori dupa porecla (paganeala :) ).Mai jos e o lista cu numele real si porecla:

Rulevski-Rulea
Priscepnii-Prischepca (Prischepca insemnand CLESTE)
Eugeniu Russu-Mujic-(Mujic insemnand ceva de genu "gigolo"),era un baiat care avea numa prostii in cap, ma tot intreba unde gaseste femei, asta inca din primele zile :). ...iar io i-am zis, normal....dar cand i-am zis si de pret a zis "aaaaaa, in clasele primare aveam o materie. ii zicea lucru manual. trebe sa pun in aplicare" :))).
Andrei Bondarenko-Bondar (idolu femeilor din Ocna...si nu numai)
Alexei Lebedev-Molea ("molea" am inteles ca i se spune cuiva care este f energic....ceva de genu)
Erau 2 jucatori cu numele Maxim. Normal c lor le ziceam Max!

Inca din primele zile am inceput cursuri de lb. rusa. normal ca primele cuvinte pe care le-am invatat au fost injuraturile.M-au invatat si lucruri care pot fi reproduse pe acest forum. poate va intereseza.

Multumesc=SPASIBO
Cu placere=PAJALUSTA
Apa=VODA
Cutit=PERO
Mersi=Blagadarcic
daca antrenorii ma intrebau "ce fac" trebuia sa raspund cu HARASHO
daca ma intrebau jucatorii le raspundeam cu "ZA IBIS"-moment in care incepeau sa se prapadeasca de ras daca prin preajma era si un antrenor :)
Furculitza=Vilka
Hai sa facem o fotografie=DAVAITE SFOTCHAEMSIA

Am mai invtat cum zic moldovenii (rushii) la ceva Cool sau naspha...insa nu pot sa scriu pt. ca s-ar putea sa imi dea administratoru' ban. :)

Am avut norocu sa dau peste o echipa lipsita de fitze sau pretentii, de aceea m-am imprietenit f. repede cu fiecare dintre ei.

echipa a inceput CE cu o infrangere impotriva irlandei, o infrangere in prelungiri apoi o alta la vreo 15 puncte in fatza poloniei si o alta in prelungiri in fatza austriei.echipa practica un joc placut ochiului dar oarecum neeficient, si presarat cu multe greseli copilaresti. bineinteles ca dupa fiecare infrangere venea din partea antrenorului si binemeritata cearta.
Inainte de fiecare meci baiatul care stia romaneste (Dyma) imi spunea ca baietzii sunt f.motivatzi si hotaratzi sa castige pt. ca au "JOACA GREA" :)))

De departe cel mai bun jucator al moldovenilor la acest CE a fost Anton Rulevski. Un jucator aproape complet....putzin cam scund.Multe puncte inscrise, recuperari si pase decisive.La cel de-al doilea capitol (recuperari) din lotul moldovenilor conducea detasat Vladimir Priscepnii....un jucator tare haios, care ma tot batea la cap sa il las ca trimita SMS-uri la "fata mea". :)

I-am dus si la plimbre prin oras. Erau f incantatzi de cladirile vechi si de istoria orasului dar mai ales de posesoarele fustelor mini de la noi din oras.Nici celelalte fete nu erau rele!
Apropo, m-au invatat sa zic " ce fata frumoasa". se spune "Crasivaia dievuscha"
prin 4-5 august am fost anuntat ca jucatorii au "devastat" camerele in care stateau...in sensul ca era o mare mare dezordine pe acolo. haine trantite pe jos, o oglinda ciobita intr-una din bai, apa pe jos in baie, mizerie etc. in cele din urma, dupa ce si antrenorul i-a certat putzin si-au facut curat prin camere....curatenie care a durat putin de tot! 1-2 zile...si din nou aceeasi poveste. Chiar am vb cu una dintre cameriste care imi spunea ca s-a ingrozit cand a intrat intr-una din camere. :)
Mai spre sfarsitul campionatului,cativa jucatori ma tot intrebau pe ce post de televiziune gasesc filme xxx.in cele din urma s-au multumit cu "golimpiada" de pe TV sport" :)

aici avetzi cateva detalii despre moldoveni
http://www.fibaeurope-u18men.com/enDivB ... t.asp?cid={E7BA731A-A812-4C5C-9C62-E987CBB10B2B}&teamID=2608&compID={2248A846-FA78-40FF-B03C-54B460890F45}&season=2006&roundID=4903&

acum e cam tarziu si m-a luat somnul. poate mai continui maine acest mesaj care oricum este fff lung.
v-am lasat!numa bine! sa avetzi o zi buna!

PostPosted: 19.08.2006 22:24
Vad ca au trecut cateva zile si n-ai mai continuat :P Interesante chestii... Mi se pare cam mic procentul de cunoscatori de lb. romana dintre moldoveni...si treaba cu lb. engleza e si mai grava. Dar, apropos de faza cu obsesiile cu fetele...mi s-a parut ca am zarit ceva insotitoare de grup pe podea langa echipe, in ultima zi... as fi tare curioasa cum s-au descurcat fetele cu flacaii..ca imi inchipui ca nu numai moldovenii sunt cu ochii dupa fustite ;)
PostPosted: 20.08.2006 17:48
Probleme, Mona ?

P.S.: Nu m-am putut retine :)
PostPosted: 22.08.2006 07:50
am gasit un interviu cu antrenorul echipei Luxemburg. este in engleza, dar sint convins ca veti intelege ce spune. enjoy!

We spoke recently with the Luxembourg National Team Head Coach Kresimir Basic. This is what he had to say:

"It was a great experience for us in Romania. We lost some very close games in the final minutes due to the fact that we are lacking experience at this level. In Luxembourg, during league play, it is certainly not this competive and it is a much lower level. Our players are not used to this physical level of play. That is really the difference. But, in the end I must say that i am satisfited with the way we played most of games, especially that we were competitive with every team we played for at least three of the four quarters. We were also the youngest team in the entire Division With 9 players born in '89 and only two in '88. We also suffered from injury problems. All in all, it was experience which decided the winnner of our games. Samy Picard was the best scorer in a great competition. Still, he has a lot of work to do, especially on first step, and he must gain power and improve his ball handling. But, I think that this award is great to help motivate him to work even harder. He is a really great kid and a very hard worker. How far he will go in basketball depends only on him and his work ethic in the future."

Coach Kresimir Basic was Assistant Coach for the Luxembourg National Team Women U18 National Team in 01-02. Then he was Assistant Coach for the Luxembourg National Team U20 Men National Team in 02-03. As head coach of basketball club Etzella Ettelbruck, Coach Basic won the Luxembourg Cup in 2003 and was also the Luxembourg National Team League Champion(the Double). Basic took over as the Head Coach of Luxembourg National Team Men in 2004 and has been there ever since. He is very well respected here in Luxembourg and is very dedicated to the game of basketball. BC CSKA Sophia is very lucky to get such a coach with a passion for the game as is Basic.

Coach Basic's final challenge in Luxembourg will be to lead his team into the European Championships for Men Division B. It will be a difficult task for him and his squad as they must face:

Georgia - Luxembourg September 3, 2006
Luxembourg - Austria September 9, 2006
Iceland - Luxembourg September 13, 2006
Luxembourg - Finland September 16, 2006

After this competition, Coach Basic will move on to face his new challenge in Bulgaria A1 as Assistant Coach of BC CSKA Sophia. All the folks at Eurobasket.com would like to wish Coach Basic all the best for a fine finish in Luxembourg and the best of luck with his new post in Bulgaria.

Return to Competitii internationale si Echipa nationala