Incepe lupta pentru “final four”

27.01.2009

Maine debuteaza mansa a doua a Cupei Romaniei la baschet, altfel spus “lupta pentru final-four”. Fara doua dintre “obisnuitele” acestei faze a competitiei, CSU Atlassib Sibiu si U Mobitelco Cluj Napoca, eliminate de Energia Rovinari, respect CSU Ploiesti, doua participante la turneul final sunt cunoscute inca dinainte de disputarea meciurilor. Postul de televiziune care ne ofera meciurile din competitiile organizate de FRB, TELESPORT, a anuntat ca va televiza un meci in direct, incepand cu ora 19:00, insa nu a anuntat care anume. Cel mai probabil, insa, este vorba de meciul de la Targu Jiu, intre Energia Rovinari si ELBA Timisoara, acesta fiind singurul meci al carei ore de disputare nu apare pe site-ul federatiei.

BC Mures Targu Mures – CSU Ploiesti, miercuri 28.01.2009, ora 18, arbitrii: Martinescu Nitu, Stoica, Faur – 2. Dupa ce in meciul tur al primei manse a invins pe GAZ METAN Medias cu scorul de 115-89, iar in retur a pierdut 73-64, muresenii se pregatesc sa dea piept cu detinatoarea trofeului. CSU Ploiesti a trecut in primul tur de U Mobitelco, dupa doua meciuri foarte spectaculoase incheiate cu scorurile: 99-93 (la Ploiesti), respectiv 74-81 (la Cluj). Calificarea in careul de asi al competitiei pare doar o formalitate pentru ploiesteni, care, la cum arata acum ca echipa au sanse mari sa joace finala.

CSU Municipal Cuadripol Brasov – BC Targoviste, miercuri 28.01.2009, ora 17, arbitrii: Banica, Fumu, Constantinescu – 1. O alta disputa din care invingatorul se cunoaste dinaintea disputarii dublei manse. Brasovenii au trecut in prima faza a competitiei de juniorii oradeni. Dupa ce si-au asigurat un avantaj confortabil in meciul tur, 85-55 in favoarea brasovenilor, acestia si-au permis sa se relaxeze si sa odihneasca jucatorii importanti in returul de la Oradea, pierzand meciul la o diferenta de 7 puncte, 88-81, dar calificandu-se totusi in faza urmatoare. De cealalta parte, elevii lui Tudor Costescu au intors un deficit de 19 puncte din meciul tur jucat impotriva Craiovei (infrangere 70-51 la Craiova) printr-un retur incheiat cu scorul de 95-71. Din pacate pentru acestia, povestea nu se poate repeta in fata echipei antrenate de Dan Calancea.

Energia Rovinari – ELBA Timisoara, miercuri 28.01.2009, ora 19 (cel mai probabil in direct la TELESPORT), arbitrii: Vinasi, Serban, Dima – 1. Aceasta este, in opinia mea, cea mai echilibrata disputa a acestei faze a Cupei Romaniei. Ambele echipe au trecut in prima mansa de echipe mult mai titrate: Energia Rovinari a trecut de CSU Atlassib Sibiu, dupa ce au fost invinsi in meciul tur 76-69, castigand returul de la Targu Jiu 85-73, iar ELBA Timisoara a trecut de Dinamo Bucuresti, fara a fi invinsa, scoruri 88-71 (la Timisoara) si 66-72 (la Bucuresti). Din pacate, in acest nou an cele doua echipe nu mai arata aceeasi forma din turul campionatului, insa asta nu cred ca va pune in pericol “spectaculozitatea” disputei – faptul ca este o disputa americani vs. sarbi, un duel des intalnit in campionatul nostru, asigurand acest aspect. Ca dubla mansa, imi vine foarte greu sa imi dau cu parerea care dintre echipe va ajunge in turneul final, insa sunt ferm convins ca fiecare isi va adjudeca meciurile pe teren propriu. Ramane de vazut doar care vor fi diferentele de scor la care o vor face. De mentionat ca meciul dintre cele doua echipe din cadrul Diviziei A, disputat in etapa a VII a la Targu Jiu, s-a incheiat cu o victorie categorica a elevilor lui Theo Evans, scor 83-59.

BCMUS Arges Pitesti – CS Otopeni, miercuri 28.01.2009, ora 17, arbitrii: Grigoras, Bukuresti, Campeanu – 2. Daca “aeroportuarii” (cum zicea un mare om la un moment dat) nu au jucat in prima mansa, tragerea la sorti aducandu-le in fata o echipa valceana retrasa din competitiile FRB, pitestenii au disputat doua meciuri “de antrenament” in fata celor de la CS Rapid Bucuresti, impunandu-se la o diferenta generala de 94 de puncte, scorurile fiind: 100-54 (la Pitesti) si 50-98 (la Bucuresti). Vecine de clasament in Divizia A, Pitesti ocupand locul 7, iar Otopeni locul 8, cele doua echipe vor asigura o dubla mansa foarte interesanta, ele urmand sa se intalneasca si in etapa a XVIII a, ce se va disputa weekend-ul acesta, insa in orasul aeroport. In meciul din a patra etapa a Diviziei A, disputat la Pitesti, gazdele s-au impus cu scorul de 81-75. Desi o victorie a pitestenilor in acest meci nu este exclusa, eu merg pe mana jucatorilor lui Perisic (subliniez: a jucatorilor, nu a lui Perisic), care, cred eu se vor califica in final-four neinvinsi, insa nu si fara emotii.

Alex Oancea – http://alexandrion777.blogspot.com

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Campionat

PosTeamWLPCT
123349
221547
321547
419745
518844
618844
7141240
8111537
9111537
1091735
1162032
1262032
1332329
1422428

Cupa Romaniei Final Eight

PosTeamWL
100
100
100
100
100

Cupa Romaniei Grupa C

PosTeamWL
121
221
321
403