Interviu Carl John Neumann

Noul antrenor al echipei nationale de baschet a Romaniei, vorbeste in exclusivitate pentru csufans.ro

Noul antrenor al echipei nationale de baschet masculine a Romaniei, americanul Carl John Neumann, in varsta de 58 ani, vorbeste in exclusivitate pentru www.csufans.ro despre profilul jucatorului roman, viitorul baschetului autohton si nu numai. In perioada 1976 – 1978, Carl John Neumann a jucat 83 de meciuri in NBA la echipele Buffalo Braves, LA Lakers si Indiana Pacers. Dupa perioada petrecuta in NBA, Neumann a ajuns in Europa, unde a jucat in Italia si Germania. In Germania a luat contact pentru prima data cu antrenoratul, fiind antrenor secund si jucator. Din 1980 pana in present, Carl John Neumann a antrenat in tari precum, Belgia, Grecia, Cipru, Israel, Kuweit, Arabia Saudita, Liban, China, Japonia si in USA, in ligile inferioare. O performanta notabila in cariera de antrenor, a fost la Campionatul Mondial din 2002, cand Neumann a condus nationala Libanului, cu care s-a clasat pe locul 16.

Reporter: In campionatul romanesc sunt multi jucatori americani. Care este diferenta dintre acestia si cei care joaca in NBA?

Carl John Neumann: Diferenta nu este prea mare si e data in primul rand de tehnica si de cum sunt antrenati. Au calitati fizice asemanatoare, dar procedeele tehnice pe care le invata de tineri ii diferentiaza.

R: Ce i-ati sfatui pe tinerii antrenori din Romania?

CJN: Unul din lucrurile de care mi s-a spus ca este nevoie, este de a pregati antrenorii, in special de la copii si juniori. Antrenorii romani de la acele niveluri trebuie sa-i invete pe copii cum sa faca faza de aparare, cum sa ajute in aparare, inclusiv cum sa prinda mingea. Stiu ca impreuna cu d-na Tocala, avem mult de lucru la acest capitol. Unul din punctele de interes pentru noi este inclusiv sa naturalizam jucatori, asa cum fac multe alte echipe. Am facut istorie cu echipa Libanului, iar pentru mine este o provocare sa pregatesc echipa Romaniei. Acesta echipa are o posibilitatea foarte buna de a juca in primul esalon valoric. Pot spune ca sunt mandru de ce am realizat pana acum cu acesti baieti.

R: E atat de necesara naturalizarea de jucatori?

CJN: Ar trebui, toate echipele fac asta, dar din pacate am inteles ca legea romana nu e facuta bine, nu faciliteaza naturalizarea. O sa ma pun la punct cu aceasta lege sa vedem ce putem face, am discutat cu Carmen (Tocala) despre aceasta posibilitate, de a naturaliza jucatori. Avem doua pozitii in echipa pe care suntem deficitari si acolo avem nevoie de intariri.

R: Cum ati descrie jucatorul roman de baschet? Care ii sunt punctele slabe?

CJN: Problemele sunt si din punct de vedere tehnic, dar si mental. Din punctul meu de vedere 80% dintr-un meci inseamna mentalul. Daca esti pregatit din acest punct de vedere ai sanse mai mari sa castigi. Jucatorii nu trebuie sa inceapa sa se arate cu degetul unul pe altul cand gresesc. Daca esti capabil sa recunosti cand gresesti, ai castigat jumatate de meci.

R: In campionatul Romaniei exista o regula care prevede ca o echipa trebuie sa aiba permanent in teren un jucator roman. Credeti ca e in beneficiul jucatorilor autohtoni?

CJN: Este in beneficiul jucatorilor romani, dar ar trebui poate sa existe obligativitatea de a avea 2 romani in teren. Problema este ca nu aveti atatia jucatori romani care sa se apropie de valoarea strainilor. Dupa parerea mea, daca vreti sa promovati jucatorii romani ar trebui sa sacrificati o perioada rezultatele si sa ii jucati mai mult, asa veti progresa. Dupa cate am vazut aici, un jucator roman daca reuseste sa marcheze 10 puncte pe meci este foarte bun…

R: Credeti ca vreun jucator roman va avea valoarea care sa ii permita sa joace in unul din capionatele puternice ale Europei sau chiar in NBA? L-ati descoperit in Cipru pe Darell Armstrong (care ulterior a ajuns in NBA) credeti ca o sa gasiti un nou Armstrong in Romania?

CJN: Vlad (Moldoveanu) este un jucator foarte bun si are oportunitatea de a juca in Statele Unite, pot spune chiar ca este la “granita” NBA. Ionut (Dragusin) are calitati fizice extraordinare, are posibilitatea de a progresa. Nu e simplu pentru un jucator sa treaca la alt nivel, in special in campionatul Romaniei unde aveti atatia straini dar Carmen (Tocala) e un conducator foarte bun de federatie, stie directia in care vrea sa indrepte baschetul romanesc.

R: Echipa noastra (CSU Atlassib Sibiu) il are pe Mihnea Haiduc in lotul largit al echipei nationale. Ce puteti sa ne spuneti despre acesta?

CJN: E un jucator foarte bun, cu o inima mare, nu se teme de provocari. S-a pregatit din greu in aceasta perioada. In primele doua meciuri oficiale am avut nevoie de jucatori mari pentru a contracara jocul adversarilor, dar l-am chemat la lot pentru acest ultim meci si sunt aproape sigur ca el va juca cu Belarus. Va fi un jucator al naibii de bun (rade) daca isi imbunatateste aruncarea, poate deveni un jucator cheie, daca o sa joace el putin la acelasi nivel. Noi nu avem nevoie de superstaruri, iar Mike este ceea ce avem nevoie, un jucator de echipa.

Vorbind despre jucatori talentati, am un exemplu foarte aproape, in familia mea. Fiul meu are 14 ani, are cetatenie greaca. Anul trecut a iesit cel mai bun jucator din Grecia la categoria lui de varsta, la ….fotbal (rade), dar uneori este putin lenes. La un moment dat nu mai este suficient sa fi talentat, trebuie sa si muncesti din greu, sa fii profesionist in ceea ce faci. Fetita mea cea mica este bolnava destul de rau, e la terapie intensiva in Statele Unite de 2 saptamani, Andrei (Beatu) a avut recent un deces in familie, al bunicii lui, dar cu toate acestea continuam sa ne facem treaba. Suntem profesionisti cu totii si nu putem lasa sa interfereze problemele personale cu cele profesionale.

Nu as vrea sa inchei fara a sublinia aportul lui Andrei Beatu, antrenorul secund al echipei. Acesta a avut o contributie imporanta la rezultatele echipei din acest inceput de campanie de calificare.

R: Va multumim pentru interviu si va uram success.

CJN: Eu va multumesc pentru ocazia pe care mi-ati oferit-o. Sper ca in lunile urmatoare sa intru in contact cu cat mai multe persoane din baschetul romanesc si sa va cunosc si tara mai bine.

csufans/ 20august 2010

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Campionat

PosTeamWLPCT
123349
221547
321547
419745
518844
618844
7141240
8111537
9111537
1091735
1162032
1262032
1332329
1422428

Cupa Romaniei Final Eight

PosTeamWL
100
100
100
100
100

Cupa Romaniei Grupa C

PosTeamWL
121
221
321
403